Letenky do Říma jsem kupovala Kubovi jako dárek k narozeninám už na začátku května a tak jsme měli před sebou skoro půl roku čekání. Nakonec jsme se ale dočkali (hlavně já, ehm) a ve čtvrek už jsme stáli s kufrem na letišti a kupovali si kafe z automatu za 80 korun. Yay!Doletěli jsme na letiště Ciampino, kde jsme si koupili lístky na Shuttle bus, který nás dovezl na nádraží Termini. Jeden lístek stál hádám 5€ a dal se koupit přímo u východu z letiště. Na místě bylo víc společností a my si vybrali tu, kde byla v tu chvíli nejmenší fronta. Ceny jízdného jsou +- u všech společností stejné. Z Termini už se hravě dostanete mhd kamkoliv po Římě. Hromadná doprava byla první věc, která nás v Římě dost vyvedla z míry. V autobuse nedýchatelno (jaký to tam asi musí být v létě?), miliarda lidí namačkaných na sobě a evidentně tam vůbec nefunguje systém vystupování ven, když chce vystoupit někdo ze zadní části autobusu. My se z autobusu s kufrem museli doslova probít ven přes nadávající lidi a přísahám bohu, že ani jednoho z nich nenapadlo vystoupit, abychom se my dostali ven. Zlatý Češi. 😀
Ubytování jsme rezervovali přes Booking a nemohli jsme si ho vynachválit. Bydleli jsme ve skvělé lokalitě v centru, odkud jsme to měli všude pěšky kousek. Byt byl sice maličký (max pro pár) a v 5. patře bez výtahu, ale zato měl obrovský balkon, vývrtku a skleničky na víno (A nejen to. Vybavení na 1*!) a to pro nás bylo nejvíc! Kdyby jste se do Říma chystali, určitě doporučuju, je to tohle ubytování.V Římě je skvělý to, že pokud nebydlíte někde daleko, nemusíte vůbec využívat městskou dopravu. Všechno je v docházkové vzdálenosti a jako na dlani. Památky nemusíte ani nijak složitě hledat, protože všude kam v centru jdete, tam  je něco starýho a polorozpadlýho. 😀 My v pátek nachodili 22 km a v podstatě jsme stihli vidět za ten jeden den skoro všechno, co jsme chtěli. Na placené památky určitě jděte brzo ráno, jinak se vám taky může stát, že budete půl dne stát ve frontě a to určitě nechcete. My moc vstupů neplatili, ale poradim vám, jak se vyhnout frontám na těch nejnavštěvovanějších místech.Vatikán:

Vatikán otevírá v 7 ráno a pokud nechcete dlouho čekat, určitě byste tam v tuhle hodinu měli být i vy. Vstávání na dovolený ještě za tmy neni nic lehkýho, ale slibuju, že za to nakonec budete rádi. Bazilika sv. Petra je zadarmo a jediná fronta, kterou tady budete stát je ta na bezpečnostní kontrolu. Kontrola je v podstatě stejná jako na letišti a už v 9 hodin když jsme odcházeli se tam stála dlouhá fronta. A podle fotek co jsem viděla, to je odpoledne vážně masakr. My jsme ráno žádnou frontu nečekali, takže to byla úplná pohoda:) My si chvilku postáli před kopulí, ale to jen proto, že ještě nebyla otevřená. Otevírá totiž „až“ v 8 hodin. Vstupné stojí 8€ když si to nahoru vyjdete pěšky a 10€ s výtahem. Určitě doporučuju jít pěšky, protože tu nejtěžší část si stejně budete muset vyšlápnout i když si zaplatíte výtah. Nahoru je to docela fuška a asi nic příjemnýho pro klaustrofobiky (jde se po hodně úzkých schodech v uzavřeném prostoru), ale stojí to za to. Ten výhled je naprosto skvělej a my ho měli ráno celej ozářenej vycházejícim sluníčkem a ještě k tomu skoro jenom pro sebe :))

Koloseum:

Ke koloseu jsme šli prvně v pátek kolem poledne a při pohledu na tu obrovskou frontu jsme to rovnou vzdali.Podruhé jsme štěstí zkusili v sobotu ráno. Věděli jsme, že i kdyby tam byla fronta na několik hodin, už jí prostě budem muset vystát. Nebyla. Koloseum otevírá v půl 9 a my kolem 8:20 už stáli před ním. Lístek jsme měli koupený z předchozího dne, takže jsme se nemuseli s ničím zdržovat a šli rovnou ke kontrole. Když otevřeli brány, všechno šlo rychle a za chviličku jsme byli uvnitř.Lístek do 25 let stojí 7,50€ a nad 25 let 12€. Vstupenka je platná 2 dny a můžete s ní navštívit Koloseum, Forum Romanum a Palatin. Dá se koupit jak u Kolosea, tak u Fora Romana. A já určitě doporučuju tu druhou variantu. Fronta tam je sice taky, ale rozhodně menší než u Kolosea. Tam už se pak s ničím nezdržujete a jdete rovnou ke kontrole.Věc která nás otravovala krom počtu lidí asi nejvíc byli pouliční prodejci různých selfie tyčí a jiných blbostí. Jsou schopni člověka opruzovat pořád dokola, i když řekne, že nic nechce. A když to konečně pochopí a otravovat přestane, přijde další. I Kuba(vrchní salámista) vypadal, že jim každou chvíli jednu vrazí, haha 😀Do Prahy jsme letěli z jinýho letiště než na které jsme přilítali a tak to bylo zase trošku dobrodrůžo. Nejdřív jsme vůbec nemohli najít odkud autobusy na letiště odjíždí a pak jsme zjistili, že jsme si nechali málo peněz na lístky a chybí nám 0,50€. Chudák Kuba teda vybíral kvůli půl euru z bankomatu 20€. 😀 Autobus na letiště Fiumicino stojí 7€ a jezdí zhruba každou půl hodinu. Vybrat si zase můžete z více společností.  My jsme jeli s těma, kteří nám byli nejsympatičtější 😀Říkala jsem si, že v říjnu už tu nebude tolik lidí, ale dost jsem se spletla. Davy, davy, davy. Tak by mě zajímalo, kdy je teda nejlepší čas do Říma vyjet?

Itálii a ty jejich roztomilý uličky miluju. Řím sám o sobě za to stojí a je krásnej, ale ty lidi.. Příště asi zase vyrazíme radši někam do hor :))

Share: