Než jsme jeli na náš první roadtrip, vůbec jsem nevěděla do čeho jdu a na co se mám vlastně připravit. Nedokázala jsem si představit jak budeme spát, kde si budu čistit zuby, „sprchovat se“ a co všechno si vlastně mám vzít s sebou a co radši nechat doma. Často se mi stává, že mi píšete a ptáte se na přesně na ty věci, ve kterých já sem tápala před naším prvním odjezdem a proto jsem se rozhodla sepsat vám informativní článek o tom, jak na podobných dovolených přežíváme my a bez čeho se neobejdeme.

Auto
Základ dobrýho roadtripu je samozřejmě pohodlný auto. Nejradši bych projela svět křížem krážem v přestavený dodávce na obytňák, ale o tom si zatim nechávám jen zdát. A protože máme malý autíčko, na roadtripy si vždycky půjčujeme delší osobák. Pokud auto nemáte na spaní přestavené, je úplný základ si předem zjistit, zda se dají zadní sedačky sklopit úplně do roviny. My to před našim odjezdem do Itálie neudělali a záda mam z toho schodku co v kufru vznikl zlomený ještě teď. 😀  Proto taky doporučuju vždycky v autě vozit o pár dek navíc, určitě se na něco budou hodit!
Vloni se nám zase stalo, že nám v autě nefungovaly USB zástrčky a my to zjistili až po tom, co jsme si během cesty oba vybili telefony :)) Já v tu dobu ještě neměla svojí power banku, takže jsme byli prakticky bez telefonů. Naštěstí jsme měli auto s navigací. Letos bychom byli nahraný úplně.. Proto je taky podle mě lepší mít navigaci i jinou než jen na mobilu. A nespočet nabitých power bank 😀 My občas sotva stíháme nabíjet všechno dohromady a ještě k tomu mít zapojenou flashku s hudbou. Letos jsme si pořídili převaděč napětí do zapalování a zase nám to cestování trochu zjednodušilo.
Co s sebou
Voda do auta je samozřejmost, ale my bychom se už neobešli bez barelu s kohoutkem. Můžete si ho jen někam postavit, mít rázem tekoucí vodu a ještě k tomu obě ruce volný. K nezaplacení! 😀 Já bych se zaručeně neobešla bez vlhčených ubrousků a papírových utěrek, ale jsou mezi námi tací, kteří si radši všechno otřou do kalhot (Ahoj Kubo!). 😀
Krom nespočet oblečení, bot, ručníků, utěrek, toaleťáku a batohů jsou pro nás nepostradatelný taky plecháčky, ešus s příborama, vývrtka a hlavně kapesní nožík! Kuba dostal od Ježíška Leatherman a je boží. Taháme ho vždy a všude a je to skvělej pomocník na cesty.
Další nezbytnost jsou pytle na odpadky, protože dva lidi zavřený v autě dokážou bohužel vyprodukovat strašný množství bordelu odpadu.
Vím že všichni vozí kempingový nábytek na posezení, ale nám zatim vždy úplně stačila celta, kterou si rozkládáme vedle auta. A v případě horšího počasí stejně sedíme v kufru:))
Jídlo
Co se jídla týče, budeme to muset ještě trochu zredukovat. Vždycky nakoupíme strašných věcí (trvanlivých), které potom vezeme zpátky a spotřebováváme je postupně na výletech během roku. Většinou se nám nechce extra vyvářet, takže když máme chuť na něco teplýho a nejíme v restauraci, jistí to u nás Dobrý Hostinec a podobný instantní dobroty 😀 Na co se ale vždycky při odjezdu na delší trip těšim je lovečák! Celej rok ho nejim a pak ho koupíme a já bych ho mohla jíst nonstop 😀 Stay princezna.
Pokud šetříte časem nebo místem, určitě je skvělá varianta jednorázový gril. Jídlo máte hotové za chvilku a gril po uhašení jednoduše vyhodíte. Samozřejmostí je taky sůl, pepř, olivový olej a další základní věci, bez kterých se „v kuchyni“ neobejdete.
Zelenina a ovoce jsou fajn, ale myslete na to, že pokud nejedete vyloženě do divočiny, tak všude po cestě narazíte na obchody, kde se dají tyhle potraviny koupit čerstvé.
12 z 10ti Kubů doporučuje vzít minimálně jednu flašku tvrdýho alkoholu. 😀 Večery v horách jsou mnohdy studený a takovej tatranskej čaj i v malym množství vždycky pěkně zahřeje.
Když jedeme na dýl, vozíme si autoledničku, aby se nám jídlo nezkazilo. Ale pozor, nevyplatí se mít vychlazený piva za cenu vybitý baterky v autě:))
Hygiena
Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám je jak řešíme hygienu, když spíme v autě.
No, popravdě, jak kdy. 😀 Pokud nespíte v kempu nebo někde kde jsou sprchy, budete si to muset vymyslet podle svých možností a limitů. My osobně nejčastěji využíváme následujícící možnosti:
vlhčené ubrousky – někdy prostě neni prostor na tekoucí vodu a proto já nevyjedu bez vlhčených ubrousků, které mi vždycky zajistí aspoň nějaký pocit čistoty
barel s vodou – již výše zmiňovaný barel s vodou je skvělý i jako „sprcha“. Otočíte kohoutkem a voilá..
příroda – Jedna z nejoblíbenějších variant v létě jsou pro nás jezera nebo řeky. Většinou se musíte předem připravit na pořádný ledový šok, ale určitě je to ta nejzábavnější možnost koupání bez klasický sprchy. 🙂 Neni to samozřejmě úplně nejlepší pro životní prostředí a proto je třeba pořídit čistě přírodní sprcháče.
společné soc. zařízení – sprchy na pláži, na benzínkách..
sprchy v kempu – I když nejste v kempu ubytovaní, pořád se ve většině případů můžete v kempu osprchovat. Stačí zaparkovat před kempem, zabalit si potřebné věci do batůžku a prostě sebejistě jít.. Nikdo nepozná, jestli v kempu jste ubytovaní, nebo ne. 😀
Spaní
Co se nocí týče, my zatim spíme na rozložené dece a molitanových podložkách, který jsou (bez schodku v kufru) krásně měkoučký. Do budoucna ale určitě plánujeme koupit normální matraci, která se dá například v Ikee sehnat za pár stovek:) Ulehčilo by nám to přípravu kufru ke spaní a navíc jí člověk využije i jinde. Většinou radši spíme hlavou ke kufru, protože člověk má potom víc místa na nohy. Já se neobejdu bez malýho polštářku a protože sem posera, klapky na oči jsou pro mě absolutní must have. Bez toho v autě skoro neusnu. 😀
Kde přenocovat
Dřív jsme vždycky hledali místo na spaní až  podle toho, kde se nám líbilo. Bylo to ale docela náročný a občas jsme hledáním  strávili fakt dlouho a bylo to únavný. Letos jsme poprvé narazili na aplikaci Park4night, kde tipy na přenocování dávají sami cestovatelé. Můžete tam najít klasické kempy, kempy pro karavany, parkoviště, odpočívadla, nebo třeba jen hezký zastrčený flek, kam se dá autem dojet. Nedá se na to spoléhat 100%, protože například některá uvedená parkoviště jsou stále hodně frekventovaná, ale to už záleží na každém, co mu vyhovuje. Místo je proto určitě lepší hledat ještě za světla, aby byl ještě čas na změnu plánů a případný přesun. My každý večer všechny věci přendaváme na přední sedadla a děláme si večeři, takže hledáme radši klidnější místa, kde nemáme moc obecenstva.
V každé zemi je to se spaním v autě jinak, ale my s tím zatím nikde problém neměli. Základem je zbytečně na sebe neupozorňovat a pokud nevjedete autem někomu na pozemek, většinou to dopadne dobře. :))
Dejte mi vědět, jestli taky spíte někdy v autě a případně jestli jsem na něco co vás zajímá zapomněla.
Share: