Jsem přesně ten typ člověka, co když dočte všechny svoje knižní zásoby, okamžitě potřebuje kupovat další. A tak kolikrát jdu jen tak do knihkupectví a kupuju knížky, co mě zaujmou podle obalu a zadního popisu knihy. Ne pokaždý mi to vyjde a proto mám vždy radost, když od někoho dostanu na knížky doporučení. A právě proto vzniká tenhle článek. Pro všechny, co brouzdají knihkupectvím s chutí přečíst si něco novýho, ale třeba zrovna nevědí co.

Mám ráda hlavně český spisovatele a knížky jednoduchý, vtipný a ze života. U čtení vypínam. Proto se u mě moc nedočkáte detektivek a knížek, u kterých je potřeba používat mozek. 😀

Tohle je pár favoritů, co mi utkvělo v hlavě za poslední rok…

Osm – Radka Třeštíková

Osm je docela bichle, ale ohromně čtivá. V kabelce cestou do práce mi zabírala hodně místa, ale ne na dlouho. Příběh je hodně napínavej a neskutečně čtivej. Hlavně na konci, kdy už jenom čekáte, jak se záhada vyřeší. A pak že na ty detektivky nejsem, haha!

To prší moře – Radka Třeštíková

Od Radky Třeštíkový mám přečtený všechny knihy a když bych musela vybrat jednu, tak tahle by byla za mě asi vítěz. Knížka vypráví příběh mladé Hanky, která to nemá v životě úplně jednoduchý. Najde se tu hodně tragédií, které ale vždycky vystřídá vtip a tím zlehčí pochmurný děj. Knížka je čtivá ze života. Přesně tak, jak já to mám ráda. Pokud si dobře pamatuju, tak i slzička ukápla. Cestou do práce. V tramvaji.

Veselí – Radka Třeštíková

A do třetice všeho dobrýho, zase Třeštíková.  Tahle je její nejnovější a taky poslední, kterou jsem od ní četla. Teď už si budu muset zase počkat, až vydá něco dalšího..

Veselí je čtivý a nenáročný. Příběh (ne)obyčejnýho života hlavní hrdinky mě do sebe vtáhl a já všechny její strasti a radosti prožívala s ní. Knížka je psaná moravským nářečím a občas mi dělalo problém to přelouskat, ale člověk si zvykne. Já dokonce doma potom měla nutkání mluvit stejně. Kuba byl moc nadšenej.. 😀

Den, kdy jsem se naučil žít – Laurent Gounelle

Román o muži, kterému cikánka jednoho obyčejného dne vyvěštila budoucnost z ruky. Jeho život už vůbec nebyl jako dřív a asi je to dobře. Knížka, která vám má napomoct najít, nebo se aspoň zamyslet nad smyslem života. Má (pro mě) pozvolnější rozjezd a chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale ve finále se mi líbila.

Poslední aristokratka – Evžen Boček

První díl ze série Aristokratka. Dohromady jsou zatím vydány tuším čtyři díly. Příběh není nijak složitý, nenajdete zde intriky, vraždy, ani hluboké myšlenky. Ale zato se zasmějete! Určitě mám v plánu pořídit si i další díly.

Mléko a med – Rupi Kaur 

Básně o lásce, násilí, ztrátě, zneužívání.. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol a já pevně věřím, že každá dívka/žena se v některé z nich najde. Já knížku přečetla za jediný večer a i na slzičky došlo.

Patrik Hartl – Okamžiky štěstí

Pokud neznáte smích Patrika Hartla, určitě si ho najděte. V jednom dílu Show Jana Krause je naprosto dokonalej. 😀 A krom toho že se vtipně směje, tak i vtipně píše. Nevtíravě, poutavě. Knížka je zajímavá v tom, že jí můžete začít číst z jakékoliv strany. Buďto z pohledu Jáchyma, nebo jeho sestry Veroniky.

Travel bible – Petr Novák, Matouš Vinš

V týhle knížce nenajde žádný příběh, ale obrovskou spoustu rad a tipů, jak se dostat cestování blíž. Je tam hodně lowcost tipů na cesty, rady kde a jak kupovat výhodné letenky, ale i třeba to, jak si vydělat na cestách. Doporučuju všem milovníkům cestování, ale pozor! Je to vysoce návykový a vsadim moje prošoupaný kecky na to, že během čtení budete mít pořád neskutečný nutkání dát výpověď v práci a prostě odjet. Procestovat svět.

Čtyři dohody – Don Miguel Ángel Ruiz

Přiznám se, že tahle knížka do tohodle článku moc nepatří, protože jsem jí přečetla až letos. Líbila se mi ale natolik, že mám potřebu se o ní s vámi podělit co nejdřív. Knížka není nová a tak předpokládám, že jí většina z vás bude znát. A kdo ne, určitě by si jí měl přečíst. Pomáhá člověku najít osobní svobodu a poukazuje na čtyři životní návyky, které nás všechny připravují o radost. Moc na tenhle typ knížek nejsem, protože se do nich nikdy nedokážu začíst, ale tohle mě vtáhlo už od začátku. Já jsem si jistá, že to nebylo naposledy, co jsem si knížku přečetla. Ono totiž asi přece jen bude chvilku trvat, než si člověk dohody zažije a začne se podle nich v životě řídit.

Za minulý rok jsem toho samozřejmě přečetla mnohem víc, ale tohle jsou moji favoriti. Zároveň mám pár knížek v knihovně, o kterých bych vám ráda napsala, ale jsem lajdák a prostě jsem je nedočetla do konce. Prosím řekněte mi, že nejsem jediná, kdo rozečítá víc knížek najednou a pak se diví, že některé z nich prostě nedočte a musí za čas začít znovu. 😀

Zároveň bych si ráda dala jediný předsevzetí, nebo takový malý přání do roku 2019 – číst víc. Takže budu ráda, když mi do komentářů tady pod článek, nebo na instagramu napíšete tipy na vaše oblíbený knížky. Ať příště zase nestojím v knihkupectví a nenakupuju jenom podle obalu, haha !

Share: